telefon: +381 11 4220655
e-mail: info@pineri.rs
Koji su najpouzdaniji stabilizatori napona?
Nije neuobičajeno da nestabilan napon u mreži ometa stabilan rad električnih uređaja. To može dovesti do potpunog kvara opreme. Pošto je lakše sprečiti kvar nego kasnije platiti skupe popravke, u ovom članku ćemo razmotriti koji od stabilizatora napona će pomoći u uštedi opreme. Odnosno, koji je stabilizator napona bolji i pouzdaniji.
Za početak, hajde da definišemo najpopularnije vrste stabilizatora napona na tržištu. Zatim ćemo uporediti njihove karakteristike i testirati ih.
Sadržaj članka:
• Relejni stabilizator
• Elektromehanički stabilizator
• Tiristorski stabilizator
Relejni stabilizator
Dizajn stabilizatora relejnog tipa zasnovan je na autotransformatoru sa sekcionim namotajem. Kada se ulazni napon promeni, kontrolna ploča daje signal odgovarajućem releju. Kao rezultat, deo namotaja je povezan, čime se smanjuje ili povećava izlazni napon. Karakteristika SUNTEK relejnog stabilizatora je da je elektronska jedinica napona prilično moćan mikrokontroler, u kojem se analiziraju ulazni i izlazni naponi i generišu se signali za kontrolu ključeva stabilizatora. Prilikom formiranja upravljačkog napona, mikrokontroler uzima u obzir vreme odziva ključeva i releja za napajanje. Ovo omogućava prebacivanje bez prekida. Kao rezultat, oblik napona na izlazu relejnog stabilizatora prati oblik na ulazu. Reakcija na aktiviranje je 0,05-0,15 sekundi, što je pogodno za većinu savremenih kućnih aparata. Greška izlaznog napona stabilizatora napona releja je unutar 8%, što znači da izlazna snaga može biti 203-237V. Ovo je pouzdan stabilizator koji se može bezbedno koristiti za domaće potrebe.
Elektromehanički stabilizator
Za razliku od stabilizatora relejnog tipa, u elektromehaničkom stabilizatoru, promena napona se dešava glatkije, koristeći klizni kontakt.
Princip je da se četka za prikupljanje struje, fiksirana na osi servo motora, kreće duž zavojnice, čime se reguliše napajanje napona na izlazu stabilizatora.
Prednost ovog stabilizatora je visoka tačnost od 3% i glatka regulacija napona. Ali u isto vreme, uređaj ima niske performanse. Da bi normalno radio, u mreži ne bi trebalo biti stalnih velikih napona, što će smanjiti pouzdanost stabilizatora. Takođe možete primetiti buku kada se valjak kreće duž namotaja.
Tiristorski stabilizator
Tiristorski stabilizator, po principu rada, može se uporediti sa relejnim uređajima, ali konverzija struje se dešava najefikasnijim elektronskim metodom, bez upotrebe mehaničkih komponenti. Poluprovodnički prekidači se obično prave na tiristorima ili triacima. Tiristorski stabilizatori po svojim karakteristikama nadmašuju servo kontrolu i pružaju visoku tačnost stabilizacije i imaju dug radni vek. Preciznost stabilizacije zavisi od broja koraka, a obično je ova cifra do 3%, što je u velikoj meri bolje nego kod relejnih uređaja. Velika brzina regulacije omogućava da tiristorski stabilizator bude jedan od najbržih među sličnim uređajima. Dodavanje napona dostiže 50 volti u roku od 100 ms. Takođe vredi napomenuti bešumnost ovih uređaja. Međutim, pouzdanost i visok kvalitet ovog tipa stabilizatora se pretvaraju u njegovu povećanu cenu.