telefon: +381 11 4220655
e-mail: info@pineri.rs
Izaberite stabilizator napona u kućnoj mreži
Oscilacije napona u mreži su uobičajena pojava i sasvim su redovne u našim dalekovodima. Promene napona mogu lako oštetiti vaše električne uređaje ili ih trajno pokvariti.
Dakle, pažljiv izbor pravog tipa stabilizatora može rešiti ovaj problem, sprečavajući neželjeni napon da uđe u vaše električne uređaje. Stabilizator napona je uređaj koji stabilizuje napon u mreži pre nego što ga napaja priključenim uređajima, prepoznaje promene napona u mreži, reguliše ga i daje znatno tačniji opseg izlaznog napona. Svi radovi na stabilizaciji napona odvijaju se u internoj mreži stabilizatora napona.
Tako stabilizator funkcioniše kao zaštitni uređaj za svu električnu opremu zbog čega je izbor prave vrste stabilizatora kritična potreba. Glavne oblasti koje treba razmotriti su priroda, opseg snage uređaja i opseg fluktuacije napona u toj oblasti. Pre izbora stabilizatora, potrebno je znati nazivne vrednosti opreme zajedno sa nominalnim naponom i frekvencijom mreže.
Postoje različite vrste regulatora napona, kao što su elektronski regulatori napona (releji), elektromehanički regulatori napona i tiristorski regulatori napona. Važni parametri koje treba uzeti u obzir pri izboru regulatora napona uključuju broj faza, snagu, opsege podešavanja, brzinu odziva, zaštitu od preopterećenja i način povezivanja. Izbor stabilizatora napona za privatnu kuću mogao bi se rešiti navođenjem zadatka koji treba izvršiti s obzirom na glavne karakteristike kompleksa. Za kućnu mrežu, monofazna mreža zahtevala je stabilizator sa priključkom od 220V. S druge strane, da bi kućna mreža koristila stabilizator, mora se znati tačna potrošnja električne energije. Zatim u sledećem koraku, snaga svakog uređaja sa elektromotorom u kvA treba da se pomnoži sa 2 i tako se doda postojećoj cifri. Za uređaje bez elektromotora, snaga se uzima iz pasoša.