telefon: +381 11 4220655
e-mail: info@pineri.rs
Regulator napona za LCD TV
Planirate kupovinu LCD televizora? I da li želite da ovaj prilično skup uređaj služi dugo vremena, bez kvarova i pritužbi? Tada je vredno brinuti o tome da ga unapred zaštitite od spoljnih negativnih uticaja i stvorite udobne uslove za rad. U ovom slučaju, kvalitet napajanja je od najveće važnosti.
Planirate kupovinu LCD televizora? I da li želite da ovaj prilično skup uređaj služi dugo vremena, bez kvarova i pritužbi? Tada je vredno brinuti o tome da ga unapred zaštitite od spoljnih negativnih uticaja i stvorite udobne uslove za rad. U ovom slučaju, kvalitet napajanja je od najveće važnosti.
LCD TV, kao i svaki drugi električni uređaj, u potpunosti zavisi od stabilnosti napona u mreži. Prenaponi i padovi napona mogu prekinuti rad osetljivih elektronskih komponenti ili oštetiti napajanje.
Postoji mišljenje da savremeni televizori nisu mnogo podložni bilo kakvim fluktuacijama napona i sva priča o potrebi stabilizacije je samo reklamni trik. Zaista, noviji izvori napajanja imaju širok opseg ulaznog napona. A u uslovima velike metropole, gde je rizik od lošeg kvaliteta električne energije mali, nema potrebe da se plašite da će se televizor pokvariti. Iako se ovde oseća nelagodnost. Manja naizgled odstupanja napona napajanja negativno utiču na kvalitet video signala i zvuka. Šta tek reći o turističkim naseljima ili ruralnim područjima, kada zbog propadanja opreme napon u mreži može pasti za 60-70 Volti. Novac potrošen na veliku dijagonalu i napredne tehničke specifikacije biće bačen u vetar. I sam učinak televizora biće veliko pitanje. Instalirajte opremu od oštećenja, a ugradnja regulatora napona omogućit će vam nepotrebne troškove za popravke.
Stabilizator napona SUNTEK PR serije Stabilizator napona je uređaj dizajniran da automatski ispravlja i menja izlazni napon u uskom opsegu koji je udoban za priključenu opremu kada se promeni napon mreže. U slučaju intenzivnih padova, napajanje je potpuno prekinuto, što pomaže u sprečavanju pregorevanja uređaja.
Glavna karakteristika regulatora napona je njegova snaga. Ne bi trebalo da bude manja od potrošnje energije povezane opreme, u ovom slučaju televizora. Za plazma ili LCD modele koji se danas nalaze na tržištu, ova vrednost se kreće od 80-400 vati. Koliko tačno energije pojedini televizor troši, možete saznati iz pasoša, uputstava ili bilo koje druge dokumentacije koju ste dobili uz uređaj. Ove informacije se obično primenjuju i na natpisnoj pločici - posebnoj pločici na kućištu na kojoj su naznačeni naziv modela, serijski broj i drugi tehnički podaci. Praksa pokazuje da je regulator napona snage 500-1000 VA najverovatnije pogodan za LCD TV.
Pored izbora snage, još jedna važna tačka na koju treba obratiti pažnju je vrsta stabilizatora. Trenutno se najviše koriste relejni, elektromehanički i tiristorski stabilizatori. Svaki od njih ima svoje prednosti i mane.
Relejni uređaji su najpovoljniji. Odlikuje ih velika brzina odziva i otpornost na preopterećenja, što ih čini optimalnim za upotrebu u mrežama gde se javljaju iznenadni udari struje. SUNTEK relejni stabilizatori imaju niz dodatnih prednosti, kao što su mogućnost rada na temperaturama ispod nule, prisustvo gromobranske zaštite, prošireni opseg ulaznog napona (NN serija) i univerzalno kućište (vertikalni ili horizontalni položaj). Nedostaci stabilizatora relejnog tipa uključuju ne najveću tačnost. Odstupanje izlaznog napona od nominalne vrednosti je oko 5-8%, što, generalno, nije veliki minus. Ogromna većina kućnih aparata, uključujući LCD televizore, dizajnirana je za rad sa naponom napajanja od 220 V ± 10%.
Elektromehanički tip karakteriše veća tačnost (± 3%) i glatko podešavanje napona. Više je tražen pri povezivanju posebno osetljive opreme. Ali postoje i nedostaci: sistem sa mehaničkim komponentama funkcioniše sporije, a grafitna četka koja sakuplja struju, zbog čijeg kretanja dolazi do promene izlaznog napona, na kraju pogoršava i kontaminira zavoje kalemova grafitom. I servo pogon se haba, odnosno, nakon nekoliko godina intenzivnog rada, verovatno će biti potrebne usluge servisnog centra.
Tiristorski (triak) tip uređaja ima sve prednosti relejnih i elektromehaničkih stabilizatora. Ovo je brzina i visoka tačnost stabilizacije i odsustvo potrebe za redovnim održavanjem. Pored toga, tiristorski stabilizatori rade skoro nečujno. Ali takvi modeli su mnogo skuplji.
Televizor Soni KD-55KSF900 sa dijagonalom od 54,6 "(139 cm). Potrošnja energije - 245 V.
Televizor nema električni motor, što znači da nisu potrebni složeni proračuni. Da biste odredili potrebnu snagu stabilizatora, dovoljno je dodati 30% na snagu televizora (rezerva). Dobijamo: 319 vati. Vrednost stabilizatora ne sme biti niža od ove vrednosti. Da biste odredili vrstu stabilizatora i željeni opseg ulaznog napona, potrebno je proučiti parametre mreže u prostoriji u kojoj će se koristiti. Ovo se može uraditi pomoću konvencionalnog kućnog multimetra (testera). Merenja se najbolje obavljaju u različito doba dana i u različite dane u nedelji.
Pretpostavimo da u našoj mreži uveče i vikendom napon pada na 170 volti i periodično dolazi do kratkotrajnih naglih padova napona do 130 volti. Na osnovu ovih podataka možemo zaključiti da je potreban stabilizator sa širokim opsegom ulaznog napona (donja granica treba da bude manja od 130 V), velike brzine i snage od najmanje 319 vati.
Takvi stabilizatori su SUNTEK PR 500 VA ili SUNTEK 550 VA. Oba modela su stabilizatori relejnog tipa sa opsegom ulaznog napona od 120-285 Volti, pojednostavljenim utikačem/utičnicom, zaštitom od groma i praktičnim digitalnim displejom. PR serija, za razliku od klasične linije, napravljena je u kompaktnom plastičnom kućištu i ima 4 ugrađene utičnice.